Akü Hurdası

Akü Hurdası Nedir? Nasıl Oluşur?

 

Ülkemizde son yıllarda geri dönüşüm önem kazanmaya başlamıştır. Çevremizi korumak için geri dönüşüm şart olmaktadır. Bu konu ile alakalı tesisler kurulmuş ve gereken özen verilmeye başlanmıştır. Akü hurdası geri dönüşümde önemli bir yere sahip olmaktadır. Çünkü çöpe atılan bu akü hurdaları geri dönüşüm ile geri kazandırılabilmektedir.
             Akü Hurdası nedir diye soracak iseniz de, akü belirli ömrü olan bir üründür. Belli bir kullanım sonra ömrü sonra ermektedir. Veya aküler bazen bozularak ömrünü yitirmiş olmaktadır.


Akü hurdaları sizlere içerdiği kimyasallar ile zararlı radyasyonlar yaydığından oldukça tehlikeli atıklardır. Bu nedenle çöp konteynırlarına veya sokaklara atılması doğru değildir. Geri dönüşüm ile dönüştürülmesi en doğru yapacağınızı harekettir.
            Akü hurdalarınızı nasıl geri dönüşüm ile geri kazandırıyoruz. Hurdaya ayrılan aküler içerdiği asitlerden arındırılmak için belli bir akü boşaltım sistemine tabi tutulmaktadır. Asitten temizlenen aküler plastik ve metal olarak parçalarına ayrılmaktadır. Daha sonradan nötralize edilmek için fabrikalarımızda bekletilerek işleme tabi tutulur.

Bu işlemlerden sonra parçaları ve hurdanın kendisinin kullanılabilecek olan parçaları tekrardan kullanılır kullanılamayacak olan parçaları ise eritilerek ham madde olarak ülkemize kazandırılır.

Akü Hurdası önem gerektiren bir husustur kenarda köşede bekletilebilecek bir şey değildir bu şekilde size ve doğaya büyük zararlar verebilmektedir.